Koperek - warzywa Koszalin, hurtownia Tar-Pol

Koperek z czym to się je

Koper ogrodowy ziele, owoc (Anethi graveolens Herba, Semen)

Uznaje się, że koper dotarł do Europy z południowo wschodniej Azji. Ceniono go już w starożytności. Rzymianie stosowali go jako środek pobudzający m.in. wśród gladiatorów, a w Egipcie zażywano go po wyczerpującym pracą dniu. Obecnie, praktycznie uprawiany jest na całym świecie, raczej nie występuje w formie dzikiej. Do naszej hurtowni w Koszalinie koperek dociera przed świtem, by już od rana mógł zagościć na stole.

Bez kopru nie może obyć się żadna szanująca się kuchnia. Jego młode pędy dodawane są do zup, ziemniaków, sałatek, potraw z jaj, twarogu, duszonych grzybów i ryb. Koper znakomicie łączy się też z pieczonym mięsem, np. jagnięciną, cielęciną czy drobiem. Można nim również wzbogacić sos, posypać gotowane jarzyny z masłem i owoce morza. Z kolei drobno posiekane listki dodają walorów wszelkim omletom i sałatkom.

Koper działa korzystnie na układ trawienny, pomaga regulować procesy trawienne, działa wiatropędnie, pobudza apetyt, ułatwia przyswajanie pokarmów. Stosuje się go również pomocniczo w chorobach dróg żółciowych oraz związanych z wątrobą. Działa lekko uspokajająco, w związku z tym stosuje się go w bezsenności oraz kolce żołądkowej. Koper stosowany jest również w infekcjach układu oddechowego, pomaga zwalczać kaszel, chrypkę czy dychawicę. Wzmaga laktację u matek, a dzięki jego spożywaniu przenika do mleka matki, dzięki temu działa w sposób wiatropylny na niemowlęta. Wykorzystywany jest również w sposób zewnętrzny, dzięki działaniu antyseptycznemu jest pomocny we wszelkiego rodzaju zakażeniach skóry, grzybicach. Pomaga również leczyć nadmierną suchość skóry, trądzik, zmiany łojotokowe a nawet łysienie adrogenowe. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym koper często stosowany jest do leczenia różnych schorzeń oczu. Ma lekkie działanie obniżające ciśnienie krwi, dlatego stosuje się go pomocniczo do leczenia pacjentów z nadciśnieniem.

Zapraszamy do nas, zawsze aromatyczny i świeży koperek czeka na Państwa, tak jak ten na prezentowanym zdjęciu, które zostało wykonane w naszej hurtowni przy ulicy Bohaterów Warszawy 15a.

Koperek - warzywa Koszalin, hurtownia Tar-Pol
Koperek – warzywa Koszalin, hurtownia Tar-Pol